úterý 6. května 2014

Pokání - recenze

Název: Pokání (ATONEMENT)
Autor: Ian McEwan
Nakladatelství: Odeon
Počet stran: 328
Anotace: Je to jen svědomí, co nutí člověka stále znovu a znovu zpytovat duši, anebo existuje cosi mnohem hlubšího, kam obyčejný smrtelník nedosáhne, ale o čem jen tuší, že číhá vyrazit každým okamžikem do útoku? Ve svém doposud posledním románu Pokání dovedl Ian McEwan tuto myšlenku k dokonalosti. Třináctiletá Briony odvíjí svůj život v jistých představách, které ji mají neomylně dovést ke konkrétnímu, jasně vytyčenému cíli. Těmto snům přizpůsobuje vše, co přizpůsobit lze. Co nelze, tomu je třeba dopomoci. S fanatickou úporností pubescenta a fantazií, rozvinutou až do krajnosti, dohání protagonisty své soukromé hry na život k tragédii, za kterou by měla činit po zbytek života pokání. McEwan spřádá jednotlivé nitky osudů, jež v závěru splynou v jediný, silný a hluboce pravdivý obraz uplynulého století. Autor nabízí možnosti a klade otázky, na něž je těžké jednoznačně odpovědět. Ale ani on neposkytuje jednoznačné odpovědi, a tak je na čtenáři, aby se rozhodl, po které cestě se vydá - společně s Briony, s jejími spolupachateli, anebo s obětí? Jednoznačný není ani katarzní závěr, stejně jako není černý anebo bílý život kohokoliv z nás. Příběh pokání, jenž se na první pohled vztahuje k Briony, se náhle dotýká každého, i když se současně každý v tom kterém smyslu může ztotožnit s obětí. Nenápadně, avšak s rafinovaností mistra svého oboru, jako zdánlivé vedlejší téma se knihou prolíná - zřetelněji než v kterémkoli McEwanově díle předchozím - motiv psaní, chcete-li spisovatelství a jeho smyslu, jako by autor cítil stále naléhavější nutkání popsat a zdůvodnit především sám sebe a svoji touhu propojit život skutečný se životem svých literárních postav. Autor v tomto díle jednoznačně dosáhl svého vrcholu, alespoň co se týče asociačního spektra možných osudů člověka, jež nám nabízí s elegantní noblesou a odzbrojující bravurou.
Kniha na Goodreads: Tady
Moje recenze: 

Za knížku mnohokrát děkuji nakladatelství ODEON :-)

5 komentářů:

 1. Super recenze. :) Možná.. někdy.. se na knihu vrhnu. :) Mám strach, že mě taky moc rozpoloží. :/

  OdpovědětVymazat
 2. Ewana mám moc ráda, jeho knihy nemůžou nechat člověka chladným :-) Myslím, že mám doma První lásku, poslední pomazání a to je bomba, moc doporučuju!

  OdpovědětVymazat
 3. moc pěkná recenze. taky se mi moc líbil ten konec :-)

  OdpovědětVymazat
 4. O této knize jsem slyšela už dřív, ale nikdy jsem neuvažovala, že si ji přečtu...Zní to strašně zajímavě, i když souhlasím s Nikol a bojím se, co na to řekne má citlivá duše... Každopádně povedená recenze! :)

  OdpovědětVymazat
 5. Není na co čekat. Tuhle knihu prostě musím mít doma! :D

  OdpovědětVymazat

Moc Ti děkuji za komentář! Vždycky mi udělá radost :))
Můžeš mi také napsat na můj mail: rodawzknihankova@gmail.com